خازن روغنی


خازن روغنی خازنی است که برای ولتاژهای AC یا ولتاژهای AC/DC بالا طراحی می شود. در مدارهایی که قابلیت اطمینان بالایی نیاز دارند. خازنهای روغنی ولتاژها و جریان های بالایی را تحمل می کنند و دارای عمر طولانی می باشند. خازنهای روغنی انرژی زیادی را ذخیره می کنند و با داشتن ولتاژ بالا برای حرکت موتور، استارت موتور، نورپردازی ها و ... استفاده می شوند.  خازنهای روغنی در سیستمهای گرمایشی صنعتی، موتورهای AC، موتورهای DC، چراغهای با ولتاژ بالا وتابلوهای روشنایی، منابع تغذیه و تجهیزات زیاد دیگری مورد استفاده قرار میگیرند.

خازنهای روغنی دارای قطب نمی باشند و غیر قطبی هستند و می توانند زمانی که نیاز به تغییر ولتاژ داریم در همه ابعاد مورد استفاده قرار بگیرند.

خازن روغنی

در تولید خازن روغنی اولیه ولتاژ بالا از چیزهایی مانند روغن های نفتی و واکس استفاده می کردند. آنها با کاغذ آغشته به روغن معدنی به عنوان الکترود دی الکتریک و فویل آلوینیومی ساخته شدند و اولین بار در دهه 1920 مورد استفاده قرار گرفتند. کاغذی که اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جنس خمیر چوبی محکم، الیاف بلند است که به آن کاغذ «کرافت» می‌گویند (کرافت در آلمانی به معنای قوی است). کاغذ کتانی که تا اوایل دهه 1940 استفاده می شد، عمر کوتاه تری داشت.

 

در سال 1927، دسته جدیدی از "روغن ها"، بی فنیل های پلی کلره (PCB) به صنعت معرفی شدند. Swann Chemical اولین تولید کننده این مواد در ایالات متحده بود، اما مونسانتو تجارت آنها را خرید و تنها تولید کننده ایالات متحده شد. PCB ها گروهی از 209 ترکیب هستند که در آنها بی فنیل با کلر اصلاح شده است. حدود نیمی از آنها در یک زمان یا زمان دیگر به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفته اند. PCB ها معمولاً در مخلوط ها، یا فقط با یکدیگر یا با سایر ترکیبات کلردار و غیر کلردار استفاده می شوند. PCB های خالص اغلب مایعات سنگین یا حتی جامد در دمای اتاق هستند، اما مخلوط ها می توانند خواص فیزیکی دقیق تری داشته باشند. مخلوط‌های PCB مختلف با نام عمومی "askarels" (در واقع یک نام تجاری مونسانتو) شناخته می‌شدند و Aroclor یک نام تجاری غالب برای PCB‌های "تصفیه‌شده"، ترکیبی از ترکیبات نزدیک به هم بود. Aroclor ها اغلب با شماره ای با فرمت A-12 XX شناسایی می شوند. A-12 به معنی Aroclor تصفیه شده و XX به معنای میانگین درصد کلر وزنی است. بنابراین، A-1268، یعنی Aroclor با میانگین 68٪ کلر. ترکیبی از PCBها و سایر مواد شیمیایی سیستم نامگذاری متفاوتی داشتند. PCB ها با نام های تجاری زیادی مانند Aroclor (Monsanto)، Pyroclor، Pyranol (GE)، Dykanol (Cornell Dubilier)، Noflamol، Inerteen (Westinghouse) و Hyvol فروخته می شدند. در مجموع بین 80 تا 100 نام تخمین زده می شود. ایالات متحده از حدود 75 درصد PCBهای جهان استفاده می کند که حدود 1/3 از آن وارداتی است. آنها در طیف گسترده ای از فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار گرفتند. یکی از موارد مهم سیالات دی الکتریک در خازن های کاغذی آغشته به روغن است. آنها همچنین به عنوان پلاستیزه کننده، خنک کننده، و به عنوان افزودنی در روان کننده ها، جوهرها، رنگ ها و چسب ها استفاده می شدند. خازن ها بیشترین استفاده را برای PCB ها داشتند،که تا 50٪ از کل تولید PCB را مصرف میکنند.

ترانسفورماتورهای بزرگ با حدود 25 درصد بزرگترین مصرف  کننده بعدی PCB بودند که به عنوان سیال خنک کننده عمل می کردند. گاهی اوقات از سایر ترکیبات کلر نیز استفاده می شد. برای مثال هالوواکس، خانواده ای از نفتالین های پلی کلر. ویسکوزیته آنها از روغن های سبک تا موم های سخت متغیر است.

 

PCB ها پیشرفته بزرگی در صنعت برق بودند. آنها خواص الکتریکی نسبتاً خوبی داشتند، پایداری بسیار خوب در دمای بالا، نقطه اشتعال بالا، مقاومت خوب در برابر مواد شیمیایی خورنده، و جذب رطوبت کم (رطوبت ولتاژ شکست را کاهش می دهد). استفاده از آنها در ترانسفورماتورهای بزرگ در واقع توسط قوانین ساختمانی در برخی مناطق مورد نیاز بود. یکی از کاستی ها هزینه بود. هزینه بسیار بالاتر PCB ها نسبت به روغن های معدنی، تغییراتی را در ساخت خازن ایجاد کرد تا مقدار روغن مورد استفاده برای یک رتبه kVA معین کاهش یابد. مشکل اساسی تر، مفهوم طرح کلاسیک کاغذ-روغن- فویل بود. روغن ها نسبت به دی الکتریک های مدرن ضریب اتلاف بسیار بالاتری دارند و کاغذ به عنوان عایق برای حفظ گرما عمل می کند. این مشکلات خازن های پرقدرت را به حدود 100 کیلو ولت آمپر محدود می کرد. خازن های بزرگ توزیع برق تنها خازن هایی نبودند که از PCB استفاده می کردند. بسیاری از خازن های کوچکتر در انواع تجهیزات الکتریکی مانند موتور، مدارهای روشنایی و بسیاری از لوازم خانگی کوچک مانند مایکروویو و تلویزیون استفاده می شد.

 

نویسنده :

تاریخ انتشار : 1401/3/4

آخرین تغییرات :1401/3/18


به این مقاله امتیاز بدهید :
تعداد امتیاز دهندگان   0   پایین ترین امتیاز   0   امتیاز متوسط   0   بالاترین امتیاز   0